Regały do archiwum
OPIS TECHNICZNY REGAŁÓW JEZDNYCH FOREG 2000
Konstrukcja szyn
Szyny wykonane są ze stali walcowanej na gorąco, ocynkowanej. Każda z szyn ma zabezpieczenia antykorozyjne. Wymiary szyn:
szerokość 70 mm,
wysokość 15 mm.
Odpowiednia konstrukcja szyn oraz zastosowanie laserowej technologii poziomowania gwarantuje całkowitcie poziome ich ułożenie (maksymalna tolerancja: 1 mm na metr szyny). Stosuje się dwa rodzaje szyn, szyny prowadzące (Ilustracja 1) i szyny jezdne (ilustracja 2).
Szyny prowadzące mają wyprofilowaną bieżnię do prowadzenia koła i odpowiadają wklęsłej powierzchni wieńca koła prowadzącego (Ilustracja 3). Wzdłuż jednej z szyn przebiega łańcuch do prowadzenia napędowego koła zębatego. Łańcuch jest umieszczony w specjalnym kanale, usytuowanym wzdłuż jednej z szyn. Górny poziom łańcucha jest równy górnemu poziomowi szyny (Ilustracja 4). Szerokość łańcucha 18 mm. Szyny są wpuszczane w podłoże betonowe.
Szyny zewnętrzne są szynami prowadzącymi posiadającymi 2 rowki utrzymujące prawidłowy tor jazdy regału. Pozostałe szyny nazywane jezdnymi są płaskie i zapewniają właściwe przenoszenie obciąże.
Konstrukcja podstaw jezdnych i regałów
Podstawy jezdne regałów (bazy) wykonane są z blachy stalowej. Składają się one z kilku części połączonych 8 śrubami z każdej strony, (Ilustracja 5). Podstawy regałów są pomalowane lakierem proszkowym. Malowanie odbywa się po wykonaniu wszystkich otworów technologicznych i elementów mocujących.
Podstawy regałów wykonane są z dwóch belek głównych oraz belek poprzecznych. Podstawy są wykonane z zimnowalcowanej stali polakierowane od zewnętrznej jak i od wewnętrznej stronie. Grubość blachy wynosi 2,0 mm. Wysokość podstawy wynosi 150 mm. Natomiast odstęp pomiędzy dolną krawędzią podstawy a górną powierzchnią torowiska wynosi 12 mm. W podstawach jezdnych zainstalowane są elementy konstrukcyjne zabezpieczające regał przed wywróceniem, zamocowane na belce głównej w pobliżu koła zabezpieczające w ten sposób podstawę przed przechyłem (Ilustracja 6).
Przy każdej podstawie regału występują odboje dystansowe o szerokości 30 mm, zabezpieczające sąsiednie regały przed uderzeniami i stanowiące ochronę przed zgnieceniem dłoni pracownika obsługującego regał. Grubość kół w podstawach jezdnych wynosi 33 mm (Ilustracja 3). Istnieją dwa rodzaje kół - koła jezdne płaskie, które w połączeniu z szyną jezdną płaską zapewniają właściwe przeniesienie obciążeń z regału na szynę (Ilustracja 7) oraz koła prowadzące, posiadające wyprofilowanie dostosowane do kształtu szyny prowadzącej, tak aby zapewnić równoległy przesuw regału oraz dodatkowo zabezpieczyć regał przed możliwością zjechania z szyny.
Podstawy jezdne są osadzone na kołach o średnicy 150 mm. Koła prowadzące i jezdne są osadzone na wałkach za pomocą bez obsługowych łożysk kulkowych. Ścianki boczne regału (o konstrukcji ramowej) wykonane z trzech (regały dwustronne) lub dwóch (regały jednostronne) słupków, (Ilustracja 8), posiadających podwójną perforację podłużną na każdym słupku pozwalającą wprowadzić mocowania utrzymujące półki. Lakierowanie ramy (ścianki bocznej) odbywa się po wykonaniu wszystkich otworów technologicznych i otworów do mocowania półek.
Otwory w ścianie bocznej oraz konstrukcja zaczepów do półek wykluczają przypadkowe wypadanie zaczepów z otworów ( np. przy wyjmowaniu półki) (Ilustracja 9). Otwory do zawieszania zaczepów pólek w ścianie bocznej są rozmieszczone, co 20 mm, co umożliwia łatwą i szybką regulację ich wysokości bez używania narzędzi (Ilustracja 9).
Konstrukcja półek
Półki wykonane są z blachy stalowej, pomalowane lakierem proszkowym. Lakierowanie półek odbywa się po wykonaniu wszystkich otworów technologicznych i otworów do ich mocowania. Na odtłuszczoną blachę stalową, z której wykonane są półki jest nałożona powłoka fosforanowa a następnie powłoka lakiernicza. Przed lakierowaniem następuje proces galwanizacji. Grubość półki wynosi 32 mm, dłuższa jej krawędź jest zagięta trzykrotnie a krótsza dwukrotnie pod kątem prostym (Ilustracja 10). Zagięte krawędzie półek są połączone ze sobą w sposób trwały za pomocą zacisku mechanicznego. Zgrzewanie lub inny sposób łączenia półki niszczą powłokę cynkową. Półki wykonano z blachy o grubościach 0,6 0,7 lub0,8 mm (w zależności od wymagań dotyczących dopuszczalnego obciążenia półki).
Regulacja zaczepów odbywa się bez użycia narzędzi tylko poprzez ręczne włożenie zaczepu w odpowiedni otwór w ścianie bocznej (Ilustracja 11). Zaczep po włożeniu w otwór w ścianie bocznej i po założeniu półki nie wystaje poza obrys półki i ścianę boczną regału. Konstrukcja ściany bocznej i zaczepu pozwala na niezależne mocowanie zaczepów po obu stronach ściany bocznej regału (Ilustracja 12).
Górna półka tzw. kryjąca jest zamontowana w sposób umożliwiający szybkie jej wyjęcie. Półki nie są przykręcane do ścianki bocznej. Półka górna nie stanowi elementu konstrukcyjnego regału. Regały są wyposażone w tylne (regały pojedyncze) lub środkowe (regały podwójne) stężenia krzyżakowe (Ilustracja 13). Każdy regał od - strony czołowej jest wyposażony w stalowy panel osłaniający mechanizm napędowy (Ilustracja 14).
System napędu
Zastosowano napęd łańcuchowo-kołowy z odpowiednio dobraną przekładnią redukcyjną. Przesuw regału odbywa się poprzez trójramienną korbę. Korba jest wykonana z materiału o odpowiedniej wytrzymałości, natomiast sam uchwyt korby, z materiału, który zapobiega poślizgowi dłoni na uchwycie podczas obrotu korby. Uchwyt obraca się niezależne od obrotu całej korby. Przeniesienie siły napędu następuje od korby poprzez przekładnię łańcuchową na stalowy wał napędowy zakończony kołem zębatym.
Wał napędowy znajduje się w środkowej części wózka jezdnego. Nie istnieje łączenie wałka napędowego z wałkami kół jezdnych lub prowadzących. Napęd jest przekazywany od korby poprzez system przekładni na koło zębate zespolone z wałkiem napędowym a następnie poprzez wałek na koło zębate znajdujące się w środkowej części regału, zazębiające się z łańcuchem umieszczonym wzdłuż jednej z szyn (Ilustracja 15). Łańcuch zazębiający się z kołem zębatym jest umieszczony wzdłuż jednej z szyn w środkowej części regału.
Akcesoria dla regałów